Zdrowe odżywianie to podstawa,  każdego dnia starajmy się ,aby nasze dziecko jadło zdrowe i zbilansowane posiłki. Spróbujmy nauczyć naszą pociechę dobrych nawyków, nie zaśmiecajmy jego organizmu niezdrową żywnością. Nie mówię oczywiście, żeby całkowicie zakazać jedzenia np. słodyczy czy tzw. fastfood’ów, ale róbmy to z umiarem – bo fastfood fastfood’owi nie równy 🙂

Niestety otyłość dzieci w Polsce z roku na rok rośnie, wystarczy zobaczyć w Google pierwsze lepsze statystyki które to potwierdzają. Więc co zrobić, żeby nasze dziecko jednak w tych statystykach nie brało udziału? Ty jako rodzic musisz swoje dziecko ukierunkować, pokazać mu co warto jeść, a czego nie, bądź dla swojego dziecka najlepszym przykładam jak tylko się da. Bo gdy mówisz dziecku, że pepsi jest niezdrowa, a tymczasem sam wypijasz całą butelkę dziennie, to nie dziw się, że dziecko też chce.

Ale co zrobić, aby dziecko chciało jeść zdrowo? Poniżej możesz przeczytać, jak sprawić aby Twoje dziecko chciało jeść zdrowo i nie jest to wcale takie trudne do zrealizowania.

Na początku dobrze jest porozmawiać z dzieckiem, uświadomić go czym jest zdrowa żywność, jakie ma to dla niego plusy, a jakie są minusy. Dziecko doskonale przyswaja informacje za pomocą różnego rodzaju zabaw, może warto pomyśleć o jakiejś grze planszowej w której motywem przewodnim są właśnie owoce i warzywa, zawsze można samemu spróbować taką grę stworzyć.

Spróbuj z dzieckiem tworzyć listę zakupów, podczas jej tworzenia postaraj się ukierunkować dziecko na owoce i warzywa, jak wpisujecie a listę np. jabłko, to postaraj się dziecku wytłumaczyć, dlaczego na tej liście właśnie jabłko jest ważne.

Po tym jak już stworzycie listę zakupów idźcie razem na zakupy, spróbujcie wybrać takie miejsca, które specjalizują się w sprzedaży owoców lub warzyw. W dzisiejszych czasach powstaje wiele bazarków oferujących warzywa i owoce z własnych, ekologicznych hodowli.  Często ich właściciele chętnie porozmawiają z rodzicem i dzieckiem, o tym jak to wszystko się hoduje i dlaczego jest to zdrowe i warto to jeść. Przy okazji jest to też świetny pomysł na spędzenie razem czasu. W takim miejscu dziecko będzie mogło zobaczyć każdy owoc czy warzywo, dotknąć go czy powąchać – to świetna integracja sensoryczna dla takiego malucha.

Jeśli Twoje dziecko nie bardzo lubi np. gryźć to może dobrym pomysłem wspólne robienie soków. Pamiętam z dzieciństwa, gdy z moją mamą robiliśmy różnego rodzaju soki, czy to sok z marchwi, latem z truskawek czy jagód. Myślę, że to również jest fajną zabawą, a przy okazji można pokazać dziecku jak zrobić taki sok i powiedzieć dlaczego jest zdrowszy np. od napojów gazowanych sprzedawanych w markecie.

Dobrze jest razem spożywać posiłki, to taki codzienny rytuał. Nie mówię, że wszystkie posiłki i codziennie, bo często nie ma na to czasu, ale w miarę możliwości chociażby w weekend. Pozwól również, aby dziecko pomagało Ci w przygotowaniu posiłków np. śniadania. Zrób bazę, jeśli jest to kanapka, pozwól dziecku dobrać dodatki, w postaci warzyw, które masz w domu, ale daj mu wybór. Nie wybieraj mu nic na siłę, dzięki takiemu podejściu dziecko zauważy, że ma coś do powiedzenia i może wybrać to na co ma ochotę.

Możesz też wspólnie z dzieckiem oglądać książki kucharskie lub innego rodzaju książki, które mówią nam o zdrowej żywności, szukajcie zdrowych przepisów w Internecie i próbujcie wybierać te najlepsze dla was. Daj dziecku poczucie tego, że ono też w tym uczestniczy, to dla niego bardzo ważne.

Najważniejsza sprawa, to ta, w której dajesz dobry przykład swojemu dziecku. Jeśli chcesz żeby dziecko jadło zdrowo, Ty też musisz przestrzegać tej diety. Pamiętaj, że dla swojego dziecka jesteś wzorem do naśladowania, więc dawaj dobry przykład na co dzień i bądź skrupulatny.

Jeśli masz ochotę na jedzenie fastfood, zawsze możesz przygotować je samemu. Frytki ze świeżo obranego ziemniaka i pokrojone przez dziecko na pewno będą smakowały lepiej niż te z McDonalda. Dodatkowo nie posypiesz ich ogromną ilością soli. Będzie zdrowiej i pysznie.

Kilka propozycji na zdrowsze odżywianie:

– staraj się nie dodawać soli do posiłków,

– nie używaj cukru,

– rób zdrowe koktajle,

– zamiast usmażyć mięso, upiecz  je w piekarniku,

– przygotuj zdrowe śniadanie,

– spróbuj przygotować lekką sałatkę,

W Internecie znajdziesz wiele przepisów jak jeść zdrowo, nie są to jakieś trudne przepisy i ciężkie do wprowadzenia w codzienny jadłospis, ale pamiętaj, że liczy się Twoja determinacja. Takie zdrowe jedzenie jest korzystne dla wszystkich domowników. Lepiej jeść zdrowo, bo dzięki temu wyglądasz i czujesz się lepiej. Pamiętaj – jesteś tym co jesz 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *