„Wiesz, dziwne to, że Twój Jaś jeszcze nie chodzi, bo moja Zośka zaczęła przed pierwszymi urodzinami… powiedziała mi wczoraj koleżanka, a mi nie daje to spokoju! Przecież lekarz powiedział, że spokojnie, przecież mamy jeszcze czas. Wszystko jest w porządku, każde dziecko rozwija się własnym tempem i nie ma co poganiać… ale jeśli się myli?”

 

No właśnie! To dylemat każdego młodego rodzica, bo prawidłowy rozwój dziecka to bardzo istotna sprawa.

Jak powszechnie wiadomo  każde dziecko rozwija się w innym tempie – jedno rozwija się troszkę szybciej, drugie troszkę wolniej osiąga zamierzony cel. Bywa tak, że dziecko Twojej przyjaciółki już raczkuje, a Twoje jeszcze nie. I nie ma w tym nic dziwnego, ale jeśli coś Cię martwi zawsze możesz udać się do pediatry.

Jest wiele publikacji na temat tego jak Twoje dziecko powinno się rozwijać, nie oszukujmy się, w pierwszym roku rozwoju Twojego dziecka naprawdę dużo się dzieje. Na samym początku Twoje dziecko jest noworodkiem, które może przespać większą część dnia, gdy rok mija, okazuje się, że maluch wykonuje proste polecenia i rozumie rodzica.

TWOJE PIERWSZE 12 MIĘSIECY.

W pierwszy miesiącu życia Twój noworodek może przybrać nawet 500 gram na wadze, powinien reagować na różnego rodzaju bodźce, takie jak np. łaskotanie stopy, jeśli pogładzisz go np. po policzku powinien być gotowy do jedzenia. Tak naprawdę w pierwszym miesiącu Twój noworodek jest nastawiony na jedzenie i spanie.

Drugi miesiąc, to miesiąc w którym przestaje być noworodkiem,  dziecko położone na brzuszku potrafi już unieść samodzielnie główkę, ale to jeszcze nic, Twoje dziecko może np. komunikować chęć jedzenia, może nie każde, ale takie przypadki się zdarzają. Dziecko w tym okresie zaczyna również rozpoznawać twarze rodziców, szczególnie matki  reagując na nią z uśmiechem. To jest też okres w którym dziecko próbuje wydobywać z siebie pierwsze samogłoski.

W miesiącu trzecim dziecko powinno zwracać uwagę na dźwięki, dziecko zaczyna ruszać częściej rączkami, bada swoje ciało, a co za tym idzie, jego rączki często trafiają do buzi, więc trzeba się tym zająć. W tym okresie dziecko przybiera na wadze do 700 gram.

Jeśli w trzecim miesiącu wydawało Ci się, że Twoje dziecko zaczyna robić się ruchliwe, to w czwarty zobaczysz co potrafi naprawdę. Jest to miesiąc w którym Twoje dziecko coraz częściej próbuje się podnieść, a za pomocą rączek, próbuje chwytać różne zabawki, np. te przywieszone nad jego łóżeczkiem. Dziecko w tym wieku się stabilizuje, jego drzemki powinny być systematyczne i odbywać się od dwóch do trzech dziennie. Jest to miesiąc gdy Twoje dziecko staje się coraz bardziej wesołe, więcej się śmieje.

W miesiącu piątym Twoje dziecko jest już znacznie większe, tak naprawdę jego długość od urodzenia powinna się zwiększyć na około 10 centymetrów. Jest to też czas gdy maluch zaczyna wypowiadać pierwsze sylaby i gaworzyć.

Twoje dziecko w szóstym miesiącu umie odwrócić się na plecy, gdy leży na brzuszku, ale również gdy leży na brzuszku, nie ma problemu, aby odwrócić się na plecy. W tym miesiącu niektóre dzieci zaczynają już ząbkować, potrafią rozróżniać zabawki , jedzą zupki lub soczki i gaworzą jeszcze bardziej. W tym miesiącu dzieci zaczynają się rozwijać indywidualnie.

Oprócz tego, że Twoje dziecko w siódmym miesiącu potrafi już łapać przedmioty obiema rękami, umie też siadać, czy pełzać, dzieci w tym wieku uczą się również gryźć czy jeść, a także reagować na swoje imię.

W ósmym miesiącu nasz maluch potrafi już samodzielnie siadać, jednak nie do końca potrafi się wyprostować, w tym czasie możesz uczyć dziecka prostych rzeczy takich jak np. machanie czy klaskanie.

W dziewiątym miesiącu nasza pociecha potrafi raczkować, jest świadome tego co robi, umie naśladować pewne zabawy i wypowiadać te same sylaby. Twoje dziecko powinno ważyć 6 lub 7 kilogramów.

W dziesiątym miesiącu powinniśmy być nad wyraz ostrożni. Twoje dziecko jest już bardzo szybkie i świetnie raczkuje, lubi trenować równowagę, ale również naśladuje innych, próbuje naśladować miny innych lub bawić się różnymi niewielkimi przedmiotami.

Twoje dziecko już chodzi, łapie się przedmiotów takich jak szafki, stoły czy kanapa i świetnie raczkuje, bo mamy już dwunasty miesiąc. Ale potrafi też zjeść kawałki pokrojonego lub biszkopty.

W dwunastym miesiącu Twoja pociecha potrafi rozpoznać domowników, chodzi już bez pomocy rodziców i wypowiada pierwsze słowa. Twoje dziecko waży teraz trzy razy więcej niż podczas narodzin.

Tak w ogólnym skrócie wygląda pierwszy rok Twoje dziecka, należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, więc u niektórych pewne rzeczy przychodzą wcześniej, a u niektórych później, więc nie powinniśmy się martwić na zaś. Zawsze lepiej się skonsultować ze specjalistą niż googlować niepokojące objawy w Internecie czy na forach mam, których jest coraz więcej.

Pierwszy rok jest bardzo ważny w życiu Twojego dziecka i warto obserwować je bardzo uważnie, jednak pamiętaj, że każde dziecko jest wyjątkowe i rozwija się w swoim tempie. Nie porównuj go do dzieci koleżanek, ani nawet starszego rodzeństwa.

Jeśli uważasz, że ten artykuł może się komuś przydać będzie nam miło jak udostępnisz go dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *