Kiedy w TV zaczynają pojawiać się już świąteczne reklamy, to znak, że święta coraz bliżej. A Twoje dziecko już zastanawia się co dostanie w tym roku od św. Mikołaja 🙂 Znasz to, prawda??

Mikołajki już za niecałe 2 tygodnie, a większość rodziców jeszcze  zastanawia się co warto kupić dziecku na mikołaja czy pod choinkę.

Jak dobrze wiemy, dzieci z autyzmem podchodzą do zabawy nieco inaczej. Możemy zaobserwować, że chodź bawią się zabawką, toczęsto robią to nieco inaczej niż jego rówieśnicy. Zdarza się, że zabawka wykorzystywana jest w inny sposób, niż była do tego stworzona. Dlatego wybrane przez nas zabawki powinny stymulować rozwój ruchowy i społeczny, tak by dziecko otrzymało możliwość pogłębienia swoich zdolności i umiejętności. Dobrze jest zastanowić się nad zabawkami edukacyjnymi, które łatwo można znaleźć w sklepach. Takie zabawki świetnie wpływają na rozwój dziecka.

Czym zatem kierować się przy wyborze zabawki dla naszej pociechy?

Dobrze jest zwrócić uwagę na poziom funkcjonowania dziecka. Taka zabawka powinna sprawiać, że dziecko jest szczęśliwe, ale przy okazji czegoś uczy, rozwija swoje umiejętności. Dobre zabawki to takie, które nie są głośne, nie mrugają światełkami, nie wzbudzają w dziecku niepokoju. Powinny to być zabawki wzbudzające zainteresowanie, uwagę i wpływające na jego percepcje. Zabawki wieloosobowe, które pomagają się zintegrować z innym dzieckiem. Dobrze jest też wybrać taką zabawkę, która pomoże dziecku skupić jego uwagę.

Przy wyborze zabawki dobrze jest kierować się tym, aby spełniała różne funkcje:

Doskonałymi zabawkami dla dzieci autystycznych są zabawki sensoryczne. To właśnie one świetnie pobudzają i sprawiają, że dziecko świetnie się nimi bawi. Takie zabawki maja różne faktury, kształty i kolory.

Warto wybrać takie zabawki, które będą doskonaliły określone funkcje motoryczne, poznawcze i percepcyjne u dzieci. Staraj się wybierać takie zabawki, aby angażowały więcej uczestników do zabawy. Pokazując maluchom, że zabawa może być rodzajem interakcji z drugim człowiekiem, można rozwiązać problemy dziecka w nawiązywaniu relacji społecznych.J Świetnie sprawdzą się układanki, klocki, książeczki stymulujące rozwój dziecka. Ciekawą propozycją na prezent dla starszych dzieci może być gra, która uczy dziecko rozpoznawania uczuć czy wyrazów twarzy. Mogą one polegać na naśladowaniu mimiki z rysunków lub na segregacji, które są pozytywne, a które negatywne.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, i nie ma reguły, że to co spodoba się jednemu dziecku z zaburzeniem, spodoba się drugiemu. Dlatego nie warto radzić się innych w kwestii prezentu dla swojego dziecka. Obserwuj swojego malucha, zwróć uwagę, na to czym najbardziej lubi się bawić. Zaufaj swojej intuicji – przecież, nikt nie zna Twojego dziecka, tak dobrze jak Ty.

Poniżej linki do sklepów internetowych, gdzie można znaleźć świetne pomysły na prezenty dla naszych dzieci.

 

https://www.autyzm-sklep.pl/

https://lidibrii.pl/pl/c/Autyzm/211

http://kidmo.pl/14-zabawki-sensoryczne

https://www.mojebambino.pl/1296-terapia-dzieci-z-autyzmem-i-zespolem-aspergera

https://sklep-spektrum.pl/kategoria-produktu/zabawki-dla-dzieci-z-autyzmem/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *