Ostatnio pisałam o tym, że nadmiar zajęć dodatkowych dla dziecka może nie być dla niego korzystne i z czasem dziecko może zacząć się buntować i niechętnie z nich korzystać. Więc co możemy zrobić, aby wolny czas nie był  „czasem straconym”?

 

Spędzając czas z dzieckiem w domu jako rodzic możemy je też nauczyć wartościowych rzeczy, które jemu lub jej przydadzą się w dorosłym życiu, wszystko oczywiście zależy od tego w jakim wieku jest nasze dziecko. Zajęcia dodatkowe są super, dziecko uczy się tam świetnych rzeczy, a co z tymi życiowymi sprawami? Zawsze rodzice sobie mówią, jakoś to będzie, poradzi sobie, nauczy się, ale później się okazuje, że nasze dziecko chodzi na milion super dodatkowych zajęć, ale ma problem żeby zawiązać sznurówkę.

Zajęcia z rysunku czy techniki możemy przeprowadzać z dzieckiem w domu, wystarczą tylko podstawowe elementy, kredki, blok, ołówek, klej i nożyczki. W naszych czasach w szkołach były takie zajęcia jak technika, może warto przypomnieć sobie co się wtedy robiło, pokaż dziecku jak wyciąć coś z wycinanki, jak skleić kartkę papieru, albo zbudować makietę. Może pokaż swojej dziewczynce do czego służy igła i nitka i jak przyszyć guzik, pamiętasz, też to robiłaś w szkole. Są różne techniki związane z rysunkiem, możesz użyć ołówka i szkicowania, kolorowania kredkami, ryzowanie konturów flamastrem i malowanie farbkami, postaw na kreatywność swojego dziecka, ale pomóż mu, niech to będzie wasz wspólny czas.

Spróbuj zagrać w dzieckiem w gry planszowe, nie tyko komputerem i telefonem człowiek żyje. Bezwarunkowym klasykiem gier planszowych jest ,,Monopol”, nie dość, że pozwala się bawić świetnie całej rodzinie, to przy okazji nasze dziecko uczy się liczyć, czytać i myśleć kreatywnie, z każdej gry wyciągnie nowe wnioski, żeby stać się królem miasta. Jeśli Twoje dziecko jest jeszcze za młode i ma problemy z zasadami gry, zawsze możesz je trochę uprościć. Oczywiście możesz postawić na inne gry planszowe. Na rynku jest ich mnóstwo, wybór należy do Ciebie.

Pamiętasz karty, za starych czasów karty nosiło się wszędzie, gra w Pana czy Makao, a nawet w Wojny to świetna zabawa dla Ciebie i dziecka, karty nigdy nie wychodzą z mody i przewijają się zawsze przez życie, wiec naucz swoje dziecko o co w tym wszystkim chodzi bo nie wątpliwie będzie Ci za to wdzięczne i nie ważne czy to chłopczyk czy dziewczynka.

A co z gotowaniem? No właśnie, wiele rodziców błędnie uważa, że to taka ,,zabawa” dla dziewczynek. Nic bardziej mylnego! Uważam, że chłopiec też świetnie spędzi czas w kuchni i przy okazji nauczy się z przyjemnością robić np. jajecznicę. Spróbujcie razem coś ugotować, może na początku nie zaczynaj od czegoś skomplikowanego – może wystarczy zrobienie sałatki. Pokaż dziecku jak to wszystko się robi i jak korzysta się ze sprzętów kuchennych. Miksowanie owoców blenderem na sos do naleśników z pewnością sprawi mu wiele radości. A naleśniki zrobione wspólnie, będą tymi najpyszniejszymi na świecie.

Dla ojców i synów też proponuje bardziej męskie zajęcia, spróbujcie razem majsterkowania, może ojciec i syn powinni spędzić trochę czasu w garażu, pozwól swojemu dziecku obejrzeć skrzynkę z narzędziami i pokaż mu co i jak działa. Możesz też kupić zestaw ,,młodego konstruktora” i za pomocą zabawkowych narzędzi będziecie mogli skonstruować coś razem.

Nie zapomnij też o klockach, jeśli są to lego jeszcze lepiej, ale klocki są świetną zabawą dla rodziców i dzieci, nie raz można zatracić się w taką zabawę na kilka dobrych godzin, jednak dzięki takim zabawą powstają świetne rzeczy, a do tego kreatywność nie zna granic.

Tak jak mówiłam wcześniej zajęcia dodatkowe poza szkolne to świetny pomysł, aby nasze dziecko się rozwijało. Jednak myślę, że ich nadmiar wcale nie pomaga. Spędzanie czasu z dzieckiem w domu też jest bardzo ważne, nie dość, że wasza więź emocjonalna wzrasta i jesteście sobie bliscy, to dziecko może nauczyć się świetnych rzeczy, takie dzięki którym będzie sobie świetnie radzić w życiu i nie wątpliwie kiedyś Ci za to podziękuje, jest to świetna szkoła życia i z odpowiednim podejściem świetna zabawa tak naprawdę dla wszystkich.

Poza tym w dzisiejszych czasach ciągle gdzieś gnamy, pracujemy 12 godzin dziennie, mamy masę spraw które musimy jeszcze zrobić,  dodatkowa praca, telefon z firmy itd., więc myślę, że warto spędzić trochę czasu z dzieckiem w kreatywny sposób, a przy okazji odpocząć od codziennego zgiełku i obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *