Świat pędzi do przodu w zawrotnym tempie. Nowe technologie towarzyszą w naszym życiu od coraz młodszych lat. Widok 2-letniego dziecka z tabletem czy telefonie w ręku już nie szokuje – jest na porządku dziennym.  W dzisiejszym świecie, zanim dziecko nauczy się czytać czy liczyć, potrafi już włączyć komputer/X-box/Play-Station i grać w ulubione gry. Zamyka się w wirtualnym świecie na wiele godzin, często popadając w uzależnienie od gier.

Rodzice coraz częściej wyręczają się tymi sprzętami, bo nie mają czasu na to, by spędzić go z dziećmi.

Praca na etacie lub własna firma i obowiązki domowe zabierają nam tyle czasu, że nie mamy już siły lub chęci spędzić czasu na zabawie z dziećmi. Taka jest smutna rzeczywistość.

Jakie są tego skutki?

Coraz młodsze dzieci cierpią na depresję,  popadają w różnego rodzaju nałogi, obniżył się wiek inicjacji seksualnych – czego główną przyczyną jest brak zainteresowania ze strony rodziców.  Dzieci czują się samotne, więc szukają zainteresowania i uwagi gdzie indziej – często wśród starszego towarzystwa. Notuje się również coraz więcej samobójstw wśród dzieci. Jak się później okazuje, rodzice zazwyczaj nawet nie zauważyli, że coś złego dzieje się z ich własnym dzieckiem. Wiele z tych tragedii można by było zapobiec, gdyby rodzice tylko poświęcali więcej czasu i uwagi swoim dzieciom…

Spędzanie czasu z dzieckiem jest bardzo ważne i nie powinniśmy się wyręczać nowinkami technicznymi. Dziecko nie powinno cały czas siedzieć przed telewizorem, grać na telefonie, konsoli czy tablecie.  Nie bądź tylko jego taksówkarzem ze szkoły do domu i na zajęcia dodatkowe, na które chodzi prawie każde dziecko. Zamiast kolejnych zajęć może warto spędzić ten czas razem?

Nawet jeśli w domu jest konsola, może spróbuj pograć w jakieś integracyjne gry razem z dzieckiem. Jest masa fajnych tytułów skierowanych dla całej rodziny. A co z tymi tradycyjnymi grami planszowymi ? ,,Monopol” nigdy nie wychodzi z mody, a przy okazji uczy dziecko strategii i liczenia.

Wiem, że w tygodniu może być ciężko wygospodarować tyle czasu, ale wspólna kolacja i rozmowa przy stole też może wystarczać. Postaraj się, aby weekend był czasem dla Was. Wiem również, że starsze dzieci z wiekiem będą chciały spędzać coraz więcej czasu ze swoimi rówieśnikami, to naturalne. Możesz się jednak postarać by choć raz na miesiąc spędzić czas rodzinnie – i wcześniej to zaplanować J Taka rodzinna tradycja.

Spędzanie czasu dzieckiem i zabawa to też tworzenie z nim bliskiej relacji – więzi rodzinnych. Nic nie zastąpi rozmowy, wspólnej zabawy – po prostu bycie  ze sobą. Pamiętaj, że gdy znajdujesz czas dla swojego dziecka, dajesz mu poczucie tego, że jest dla Ciebie ważne i interesuje Cię to co robi. Każde dziecko pragnie uwagi swoich rodziców, bez względu na wiek – ono chce czuć się KOCHANE i WAŻNE. Warto dowiedzieć się czym dziecko się interesuje, jakie ma hobby, co chciało by robić, poznać jakich ma kolegów i koleżanek, jak minął mu dzień – czego nowego się nauczył. Takie rozmowy kreują rodzicielską więź, dzięki której dziecko wie, że może na Tobie polegać, o wszystkim powiedzieć czy się poradzić.

Nie traktuj jednak spędzania czasu z dzieckiem jak obowiązek, pomyśl, że dzięki temu wasze relacje się ocieplają, dzięki takim zabawą powinnaś poczuć się spełniona i czerpać z nich jak najwięcej radości.  Tak więc odetnij się od codziennego życia, zapomnij, że nie pozmywałaś jeszcze naczyń po obiedzie i wdaj się w wir zabawy, na pewno oboje poczujecie się lepiej.

Latem, zamiast siedzieć w domu, może warto spędzić z dziećmi czas aktywnie. Rower czy basen to tylko proste przykłady na to co można robić razem. Warto pozwalać dzieciom spędzać czas na podwórku, to sprawia, że polepsza ono kontakty ze swoimi rówieśnikami i dobrze się rozwijają. Zimą rzucanie się śnieżkami czy wspólne zjeżdżanie na sankach zawsze świetnie się sprawdza – bez względu na to czy Twoje dziecko ma 4, 8 czy 12 lat J W takich chwilach  możesz znów poczuć się jak dziecko. Czerp radość z nich, bo dzieci szybko dorastają i pozostaną Ci tylko wspomnienia…

Poniżej przedstawiam kilka przykładów jak możesz spędzić czas ze swoim dzieckiem.

  1. Czytanie bajek, nie dość że dzięki temu dziecko poznaje nowe światy i się rozwija, to możesz z nim uczestniczyć w tych samych historiach. Dodatkowo rozwija zasób słownictwa i uczy prawidłowego wypowiadania się.
  2. Wycieczka rowerowa do lasu, fajna wyprawa w większym gronie, a do tego poprawa kondycji gwarantowana. Zamiast obiadu w domu możecie wybrać się na piknik J Jedzenie w plenerze zawsze lepiej smakuje J
  3. Zabawy plastyczne, zabawa z farbkami i plasteliną to świetna zabawa, a przy okazji może odkryć nowe talenty naszej pociechy.
  4. Przygotujcie razem wspólnie posiłek , taka zabawa świetnie uczy podstaw kulinarnych, które niewątpliwie przydadzą się w dalszym życiu.
  5. Gry planszowe, to naprawdę świetna zabawa dla całej rodziny, pomijając już wspomniany ,,Monopol”, na rynku można znaleźć masę gier dzięki którym wszyscy będą się świetni bawić. Planszówki przeżywają swoją drugą młodość i naprawdę jest w czym wybierać.
  6. Układanie razem puzzli, nic tak nie uczy cierpliwości jak ułożenie wzoru składającego się z 1000 elementów. A satysfakcja i radość gdy uda się złożyć całość ogromna J
  7. Wspólne wyjście do kina to też fajny pomysł.
  8. Spacer sprawdza się o każdej porze roku J zwłaszcza, jeśli w domu macie psa.

Wspólne spędzanie czasu z dziećmi na pewno będzie miało dobry wpływ na Waszą rodzinę. Dzięki temu rodzina połączy się ze sobą, a wasz dom będzie się kojarzył z miejsce, do którego zawsze fajnie jest wrócić.  Rozsądne spędzanie czasu z dzieckiem może również sprawić, że dziecko pozna nowe zainteresowania, które z czasem przerodzą się w jego hobby. Dlatego właśnie spędzanie czasu z dzieckiem jest tak ważne. Poświęć dziecku uwagę, nie idź na łatwiznę i nie wyręczaj się technologią.

Ten świąteczny spot EMPIKU porusza wiele osób… Dlaczego? Bo jest taki prawdziwy… i oddaje dzisiejszą rzeczywistość. Może najwyższy czas to zmienić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *