Czy świat dziecka jest bardziej kolorowy niż świat dorosłych? I czy to, jakimi kolorami otoczone jest dziecko ma znaczenie dla jego przyszłego, dorosłego życia? Jakie kolory zabawek warto kupować dzieciom? Te pytania od zawsze frasują rodziców. Oto mała podpowiedź.

Rozróżnianie barw nie jest umiejętnością, z którą się rodzimy. Choć małe dzieci żywo reagują na kolory, które widzą, zdolność pełnego rozróżniania barw pojawia się dopiero około 2 roku życia. Dawniej wierzono, że maluchy powinny być otoczone delikatnymi, pastelowymi kolorami – zbytnia intensywność miałaby je nadmiernie pobudzać i utrudniać zasypianie. Współczesne badania wykazują jednak, że małe dzieci lubią zdecydowane, żywe kolory i wyraziste różnice między barwami.

 

 

Każdy uważa, że wybór koloru dla malucha jest najprostszy, że to dopiero później pojawiają się schody. Nic bardziej mylnego. Nie wystarczy dopasować koloru do płci – niebieski dla chłopca, różowy dla dziewczynki. Dla malucha do 3. roku życia warto postawić na neutralne beże i jasne brązy, które kojarzą się dziecku ze skórą matki i działają wyciszająco. Ważne także aby wszelkie kontrastowe i mocne zestawienia kolorów były jedynie na dodatkach i dekoracjach. Intensywne barwy takie jak czerń z żółcią, czerwień z bielą, błękit z fioletem mogą drażnić maleństwo i negatywnie wpłynąć na jego rozwój.

W pokoju przedszkolaka możecie nieco zaszaleć z kolorami. W tym wieku kolory mają ogromne znaczenie i wpływ na rozwój dziecka. Postaw na kolory wpływają na wyciszenie, kreatywność a nawet ciekawość świata. Weź pod uwagę preferencje małego lokatora i stwórz jego wymarzoną przestrzeń. Bez problemu możesz połączyć zainteresowania dziecka z jego ulubionym kolorem oraz tym, który wpłynie pozytywnie na jego rozwój. Wystarczy, że pomalujesz ściany na dominujący kolor, który będzie współgrał z temperamentem i charakterem dziecka lub będzie odpowiedzią na jego problemy/potrzeby, a do tego dodać naklejki czy rysunki i wzory, kojarzące się dziecku z jego ulubioną bajką lub pasją. Ulubione barwy dziecka warto natomiast zastosować w dodatkach. Zdecydowanie sprawdzą się tu kolory związane z emocjami, czyli róż, czerwień, fiolet, pomarańcz, żółty, zieleń, brąz i niebieski.

Sytuacja zaczyna się komplikować w przypadku nastoletnich dzieci. Zazwyczaj chcą już sami decydować co będzie na ścianach w ich pokoju. Przy remoncie pokoju nastolatka konieczne jest pogodzenie jego wyborów, potrzeb, poczucia estetyki z lekkim przemyceniem kolorów, które pomogą mu w dalszym rozwoju. W przypadku dorastającego dziecka kolory wpływają nie tylko na jego nastrój, ale i mają duże znaczenie przy nauce, koncentracji, zapamiętywaniu. Warto uzgodnić z dzieckiem, że dwie ściany w pokoju będą przeznaczone na jego ulubione wzory, kolory czy plakaty, natomiast dwie pozostałe zostaną przeznaczone na przestrzeń do nauki, a więc znajdzie się tu miejsce dla barw, które w niej pomagają. Kolory, które warto wykorzystać w pokoju nastolatka to biel, szarości, odcienie koloru żółtego, zieleń i odcienie koloru fioletowego.

Nie od dziś wiadomo, że otaczające nas kolory mają bardzo duży wpływ na nasze postrzeganie świata, zwłaszcza w młodym wieku. Potrafią dodawać pewności siebie, pobudzać, dodawać energii, a nawet budzić agresję czy wpędzać w poczucie smutku lub lęku. Mają jednak również właściwości terapeutyczne – wyciszające, relaksujące, uspokajające. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich kolorów do pokoju dziecięcego.

To właśnie barwy, które będą otaczać małego człowieka wpłyną zarówno na jego poczucie estetyki, jak i rozwój emocjonalny czy osobowościowy. Wybierając kolory do pokoju dziecka, musicie przede wszystkim przeanalizować, jakich barw dziecko potrzebuje.

 

Barwy emocjonalne

To barwy, które wpływają na emocje – są w stanie uspokoić, wyciszyć, ale i dodać energii, poprawić nastój.

Czerwony – to zdecydowanie najbardziej energetyczny kolor, bardzo pobudza. Jednakże w nadmiarze może rozpraszać i budzić agresję, dlatego zdecydowanie nie jest to barwa polecana na ściany pokoju dziecięcego. Sprawdzi się jednak świetnie jako kolor dodatków u dzieci, które są apatyczne, pozbawione energii.

Różowy – jest często uwielbiany i wybierany przez małe dziewczynki. Jest relaksujący i nastrajający optymistycznie. Różowy to również kolor ciepła, troski, współczucia i serdeczności, więc jeśli chcemy rozwinąć w dziecku te cechy, to warto postawić na róż w jego pokoju. Co jednak ciekawe, różowy jest również kolorem snobizmu i arogancji, więc nie można z nim przesadzać!

Fioletowy – odcienie tego koloru są związane z barwami ziemi, więc doskonale wpływają na nastrój, niwelują zmęczenie oraz stres. Oprócz tego fiolet ma pozytywny wpływ na kreatywność oraz samodoskonalenie. Zbyt ciemny odcień fioletu może jednak przytłaczać i powodować smutek.

Pomarańczowy – to bardzo energetyczny kolor, który działa optymistycznie, rozbudza kreatywność, a także spontaniczność, motywuje do działania oraz wzbudza pozytywne myślenie i podnosi samoocenę. To kolor, który nadaje się więc doskonale dla przedszkolaków, jak i starszych dzieci, którym brakuje pewności siebie. Świetnie sprawdzi się na ścianach oraz dodatkach w pokoju.

Żółty – ma podobne działanie jak pomarańczowy, a dodatkowo sprzyja koncentracji, wyciszeniu, nastraja życzliwie i co ciekawe, sprzyja również podejmowaniu decyzji. Nie nadaje się jednak dla wszystkich dzieci, bo w nadmiarze może wzmagać kłótliwość, niepokój, złość. Nie jest również wskazany w pokojach dzieci, które są wrażliwe na krytykę.

Zielony – wycisza, relaksuje, poprawia nastrój. Świetnie nadaje się do pokoju dla dziecka nadpobudliwego i agresywnego. Zieleń wprowadza również harmonię i pozytywnie wpływa na koncentrację.

 

Barwy relaksujące

Te kolory są idealne w przypadku dzieci zestresowanych, przepełnionych lękiem, nadpobudliwych czy agresywnych.

Niebieski – to barwa, która wycisza, uspokaja i sprzyja zasypianiu. Jest jednak jednocześnie zimna i dosyć smutna, więc może potęgować nastrój melancholijny. Kolor niebieski nadaje się jednak idealnie w przypadku dzieci agresywnych i nadpobudliwych. Warto mieć jednak na uwadze, że kolor niebieski nie nadaje się dla niejadków, bo zmniejsza apetyt!

Brązowy – odcienie brązu relaksują, wyciszają, budzą poczucie bezpieczeństwa. Właśnie dlatego są idealnie do pokoi niemowląt. Jednocześnie brązy są kiepskim wyborem dla dzieci dorastających, ponieważ nie pobudzają kreatywności. Nie nadają się również w przypadku dzieci zamkniętych i niepewnych siebie, bo mogą potęgować te uczucia.

 

Barwy sprzyjające nauce

Te kolory sprawdzą się doskonale w pokojach dzieci dorastających, uczących się i nastolatków. W pokoju warto stworzyć kącik do nauki, który swoimi barwami będzie sprzyjał koncentracji i poprawie pamięci.

Biały – to kolor, który sprzyja skupieniu, koncentracji i oczyszczeniu umysłu. Nie rozprasza, nie pobudza, ale jednocześnie nie działa na tyle kojąco, by mieć działanie usypiające. Jest też świetną bazą dla tablicy z notatkami i ważnymi datami.

Szary – podobnie jak biały, jest kolorem neutralnym. Dziecku daje poczucie spokoju, wycisza i nadaje się jako barwa dominująca w kąciku przeznaczonym do nauki. Nie rozprasza, nie stymuluje nadmiernie.

Żółty – wyżej wspomnieliśmy, że to kolor, który poprawia koncentrację i sprzyja wyciszeniu. Warto więc dodać nieco żółtej barwy w pokoju dorastającego dziecka.

Zielony – to kolor natury, który doskonale relaksuje i koi nerwy. Jest idealny dla zestresowanego dziecka. Odcienie koloru zielonego wyciszają, sprzyjają koncentracji i poczuciu harmonii. Ciekawostką jest fakt, że podobno zieleń ma wpływ na prędkość czytania ze zrozumieniem.

 

Wiele kolorów oddziałuje na kilka aspektów i sfer życiowych. To barwy uniwersalne, które doskonale sprawdzą się zarówno przy potrzebie wyciszenia, jak i poprawy koncentracji oraz pamięci (idealny w tym wypadku jest kolor zielony).

Jeśli natomiast przy pomocy kolorów chcesz dziecku dodać energii, a jednocześnie poprawić jego zdolność do nauki, warto w takim wypadku wyznaczyć różne kąciki w przestrzeni – jeden powinien być przeznaczony do nauki, a drugi do kreatywnej zabawy, bardziej energetyczny. Trzeci natomiast powinien być przeznaczony do relaksu i wyciszenia. Różne kolory pozwolą stworzyć kilka stref idealnego pokoju dziecięcego.

Jakie kolory lubią dzieci?

Sprawdziła to marka Dekoral Fashion w ramach projektu Kolorowa Polska, gdzie dane na temat preferencji kolorystycznych dzieci, zostały podane przez ich rodziców. Okazuje się, że dzieciom w Polsce najbardziej podoba się zdecydowany niebieski kolor (16%), delikatny róż (11%) i odcienie fioletu (8%). A co na to rodzice? Ich ulubiony kolor to również niebieski (wybiera go 15,6% rodziców).

Kolor pokoju dziecka powinien zmieniać się wraz z jego wiekiem, więc warto odświeżać kolor ścian co parę lat. A jaki jest Twój ulubiony kolor?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *