Niektóre dzieci w szkole bardzo łatwo się uczą i koncentrują, zadanie domowe, nauka wiersza nie jest dla nich problemem. Niestety istnieje też grupa dzieci, które nie mogą się skoncentrować i nauka idzie im znacznie trudniej.

Koncentracja to skupianie i utrzymywania uwagi na ściśle określonych zadaniach. Funkcją koncentracji jest wykonanie określonego zadania, osiągnięcie danego celu, rozwiązanie problemu czy zrozumienie ważnego zagadnienia. Wysoka umiejętność koncentracji wiąże się z lepszą pamięcią, zdolnościami przestrzennymi, a także logicznego myślenia. Zaburzenia koncentracji stają się coraz bardziej powszechne u dzieci i mogą przejawiać się jako stany zaniepokojenia, spowolnienie reakcji, małomówność, zadumanie.

 Co może powodować problemy z koncentracją?

Więc co możemy zrobić by wspomóc  koncentrację naszych dzieci  w  domu i szkole?

Poniżej przedstawimy Ci kilka sposobów jak pomóc dziecku lepiej się koncentrować.

Jak już pisaliśmy we wcześniejszych artykułach, dziecko lubi się uczyć przez zabawę. Aby poprawić koncentracje swojego dziecka, spróbuj  bawić się zabawkami, które ćwiczą jego skupienie.

Nic tak dobrze nie poprawia koncentracji jak puzzle,  do tego uczą cierpliwości. Gra w karty, krzyżówki, kolorowanki czy inne gry, które wymagają myślenia jak np. szachy, również będą dobre do poprawy koncentracji. Pamiętaj, aby nie korzystać z tabletów, telefonów czy komputerów. Używaj zabawek edukacyjnych, dedykowanych dla dziecka, dobierając je odpowiednio do wieku dziecka.

Często dzieci potrzebują ciszy i spokoju, aby móc się skoncentrować, inne wręcz przeciwnie. Potrafią się dostosować do warunków ich otaczających i nie ma to dla nich większego znaczeni, mogą skupić się wszędzie – tu i teraz. Ale jak zadbać, aby warunki dla dziecka były najlepsze?

Zadbaj o atmosferę w domu, spraw aby dziecko dobrze czuło się w swoim pokoju, relaksacyjna muzyka, może pomóc dziecku się skoncentrować przy odrabianiu lekcji. Jeśli potrzebuje ciszy i spokoju, postaraj się mu ją zapewnić. Spraw, aby na jego biurku znajdowały się tylko te przedmioty, które są dla niego nie zbędne. Zabierz wszystkie telefony i inne gadżety, czy zabawki – niech nie dekoncentrują dziecka przy nauce.

Dobrym pomysłem jest też zaplanowanie harmonogramu na cały dzień, a nawet tydzień. To też świetnie pomoże Ci zarządzać własnym czasem. Ustal plan, co i kiedy dziecko robi. Zaplanuj wszystkie aktywność, kiedy ma zajęcia dodatkowe, kiedy odrabia lekcje, kiedy jest czas na jedzenie, a kiedy na zabawę. Pamiętaj też o przerwach, są one bardzo ważne.

Jeśli dziecko ma trudne zadanie domowe  do zrealizowania, spróbuj podzielić je na poszczególne etapy, po każdym zrealizowanym etapie pozwól dziecku chwile odpocząć. To sprawi, że nawet najtrudniejsze zadanie będzie dla niego do zrealizowania, a dzięki przerwą będzie mogło bardziej się skupić na kolejnych jego etapach.

Zdrowe odżywianie też ma wpływ na koncentracje u dziecka. Pamiętaj odpowiednia dieta składająca się z dużej ilości witamin i minerałów świetnie wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu, czyli również koncentracji. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Niech Twoje dziecko ma wodę do picia zawsze pod ręką.

Niezależnie od tego w jakim wieku jest dziecko, przykłady przedstawione powyżej, zawsze wspomogą pracę nad poprawą koncentracji dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *