Święta Bożego Narodzenia to  czas radosny, spotkania z rodziną i przyjaciółmi. To właśnie wtedy przez dom często przewija się dużo osób i chodź są to chwile radosne, dla dziecka z autyzmem niekoniecznie. Niekończący się chaos, który towarzyszy przygotowaniom, a później rodzinnym spotkaniom na pewno nie jest niczym miłym dla takiego dziecka.

Przez święta dziecko z autyzmem ma bardzo mocno zaburzony swój codzienny rytm, szkoła jest zamknięta, więcej czas spędza się w domu.  Cały dom zmienia wystrój, a żeby tego było mało, po kilku dniach wszystko znów wraca do normy.

Dobrze jest przygotować dziecko autystyczne do świąt na spokojnie. Powiedz mu kto zjawi się na święta, kiedy i gdzie będą one spędzane i ile osób na nich będzie. Spróbuj dziecku opowiedzieć jak będzie wyglądał wystrój, jeśli święta odbywają się u Ciebie w domu, spróbujcie razem je przygotować, tym samym dziecko zacznie się przyzwyczajać do zmieniającego się otoczenia. Oglądanie fotografii ludzi, którzy mogą się pojawić też jest dobrym pomysłem, a przy okazji miłym spędzeniem czasu razem.

Aby dobrze się przygotować do spotkań z rodziną dobrze jest poprosić poszczególne osoby o aktualne zdjęcia, bo przecież mogą wyglądać inaczej niż przy ostatnim spotkaniu, inna fryzura, czy nawet wzrost  w przypadku innych dzieci. Pamiętaj, że dziecko autystyczne może nie pamiętać już osób z którymi się kiedyś widziało, dobrze jest się do tego przygotować.

Porozmawiaj również z dzieckiem o tym jak całe święta będą wyglądać tzn. poszczególne ich etapy, co będziecie robić pierwszego, drugiego i trzeciego dnia, z kim się widzieć i w jakich okolicznościach.  Wracając jeszcze raz do fotografii, gdy święta będziemy spędzać w innym miejscu niż mieszkamy spróbuj poprosić rodzinę i lub przyjaciół o zdjęcia pomieszczeń, dekoracji czy choinki. To również może sprawić, że dziecko po przyjściu w to miejsce będzie się czuło trochę swobodniej.

A co z prezentami? o tym pisaliśmy już we wcześniejszym wpisie – możesz przeczytać artykuł TUTAJ. Ale pamiętaj, żeby to dobrze przemyśleć, dziecko autystyczne różni się od innych rówieśników i niekoniecznie spodoba mu się to, co mogło by się podobać inny dzieciom.

Sprawdź czy Twoje dziecko wie o czym będzie się mówić w święta, czy zna wyrażenia, które się wtedy stosuje. Możesz przygotować dziecko do przywitania się z gośćmi, co i w jakiej kolejności powinno mówić, jak się zachować, żeby czuło się komfortowo.  

Kolejną sprawą jest przygotowanie osób, które będziemy odwiedzać lub które będą odwiedzać nas. Powiedz im jak oni się mają zachować, na co zwracać uwagę, czego unikać  i jak takie dziecko zainteresować. W końcu chodzi o to, aby wszyscy te święta przeżyli w miłej i komfortowej atmosferze. Zwłaszcza Twoje dziecko 🙂

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Wam przetrwać Święta:

  1. Dużo rozmawiaj, tłumacz jakie nastąpią zmiany i dlaczego.
  2. Choinka nie musi mieć lampek choinkowych J równie pięknie będzie wyglądać bez nich, a Twojemu dziecku nie przysporzy dodatkowego stresu w postaci migających lampek.
  3. Nie zmuszaj Dziecka do witania się ze wszystkimi gośćmi, przytulania ich czy całowania. Dla Twojego Dziecka to są obce osoby. Nie sadzę, być był/a zachwycony/a, gdyby ktoś zmusił Cię to tulenia się do obcych osób na ulicy.
  4. Jeśli dziecko nie chce zjeść czegoś, to nie. Uszanuj to J
  5. Postaraj się zachować choć pozorny rytm z waszego dnia. Jeśli się nie uda, uprzedź Dziecko o tym co się zmieni i wytłumacz dlaczego.
  6. Postaraj się wczuć w sytuację Twojego dziecka, bądź bardziej wyrozumiały/a na jego potrzeby w tym stresującym dla niego okresie.

Czas Świat Bożego Narodzenia, to magiczny czas w ciągu roku. Aby i w tym roku taki był…

Jest to możliwe, tylko wymaga przygotowania… nie tylko potraw świątecznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *