Nie od dzisiaj wiadomo, że dziecko, aby wykonywać obowiązki domowe, musi się ich od kogoś nauczyć. Nie ma lepszego wzoru do naśladowanie niż rodzice. Dlatego im szybciej zaczniesz uczyć swoje dziecko jakie w domu panują zasady, reguły dotyczące porządku i domowych obowiązków, tym szybciej zacznie  Ci pomagać. Pamiętaj, że najważniejsza zasadą tutaj jest cierpliwość i konsekwencja 🙂  Więc jak przekazać dziecku co ma robić, w taki sposób, aby chciało to robić?

Duża grupa rodziców często wyręcza dziecko w codziennych obowiązkach, bo twierdzi, że jest jeszcze za małe. Niestety jest to błędne rozumowanie. Jeśli dziecko przyzwyczai się do tego, że nie musi nic robić, a nawet po sobie sprzątać, w późniejszym czasie ciężko będzie je nauczyć pomocy w domu. Najlepszym sposobem na naukę domowych obowiązków jest robienie to w formie zabawy – a nie kary czy szantażu np. jeśli nie posprzątasz swoich zabawek to… (np. nie obejrzysz bajki).

Uczenie dziecka codziennych obowiązków pozwala mu również, w późniejszym życiu. Ważne żeby jako nastolatek wiedziało już co do niego należy i w jaki sposób powinno dbać o dom.

Co zrobić żeby dziecko  chciało nam pomagać ?

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko pomagało nam w domu, musimy być konsekwentni. Jeśli prosimy, aby nasza pociecha posprzątała zabawki, nie wyręczajmy jej w tym.  Poczekajmy tak długo, aż tego nie zrobi.  Na początku warto dziecko czymś nagrodzić, ale też nie powinniśmy go do tego przyzwyczajać. Dajmy mu jakąś symboliczną nagrodę, niech dziecko ma świadomość, że jeśli posprząta pokój, to będziemy z tego powodu bardzo zadowoleni. Sam fakt stwierdzenia „brawo, pięknie posprzątałeś swoje zabawki, bardzo się cieszę – dziękuję Ci” będzie dla Malucha dużą nagrodą. Z czasem nasze dziecko samo będzie wiedziało co do niego należy i z dużą chęcią będzie np. po sobie sprzątać – bo będzie to „naturalnym odruchem” i jego dobrym nawykiem.

Pamiętaj również, że dzieci lubią uczyć się poprzez zabawę, przecież sprzątanie klocków lego czy odkurzani pokoju nie musu być wcale nudne. Spróbuj wymyślić coś, aby dziecko chciało Ci pomagać, zintegrujcie się, zainteresuj je w jakiś sposób – np. odkurzacz może być wielkim przyjaznym słoniem, którego trzeba nakarmić. I trzymając go za trąbę pomagamy mu znajdować jedzenie J Brzmi śmiesznie, ale na dzieci to działa – spróbuj 🙂

Ważne jest również to, że prace domowe powinny być dopasowane odpowiednio do wieku dziecka. Nie mogą go przerastać stopniem trudności, ponieważ szybko się zrazi do nich. Poniżej przedstawiamy małą ściągawkę, jakie zadania można przekazać naszemu dziecku –  z określeniem jego wieku.

Jakie powinny być obowiązki dzieci?

 

Starajmy się co jakiś czas urozmaicić dziecku obowiązki domowe, bo po jakimś czasie mogą stać się dla niego monotonne i nie będzie chciał ich już wykonywać. Pomyślmy o tym, żeby wszystko odbywało się w formie zabawy, to na pewno sprawi, że monotonia zniknie, a dziecko będzie chciało nadal robić to, o co się go poprosi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *