Nie wiem, czy pamiętasz, ale jako dziecko jedną z pierwszych zabaw, które wspomagały Cię w nauce mówienia była zabawa „A jak robi…” i tu padały nazw różnych zwierząt. Jak robi kotek, piesek czy krówka J Może nie zdajesz sobie sprawy, ale właśnie takie zabawy jak ta, w rewelacyjny sposób rozwija percepcję słuchową u dziecka! A czym ona jest?
Na początek, aby o niej porozmawiać, warto byłoby wiedzieć czym ona jest J Ogólnie rzecz biorąc, percepcja słuchowa jest to zdolność do odbierania dźwięków, umiejętność ich rozpoznania i różnicowania, związanych z poprzednimi doświadczeniami.
Ważne, aby percepcje u dziecka rozwijać od najmłodszych lat, jest to na tyle ważne, bo dzięki temu słuch dziecka rozwija się prawidłowo. To czy poziom percepcji Twojego dziecka jest właściwy, jest zależne od kilku rzeczy, a mianowicie, chodzi o słuch fonetyczny, który odpowiada za rozpoznanie dźwięków, np. róża – rusza, albo żal –szal. Prawidłowa percepcja słuchowa u dziecka jest ważna z jeszcze jednego powodu. Jeśli nie rozwija się prawidłowo, może utrudnić dziecku uzyskiwać takie umiejętności jak pisanie, czytanie lub prawidłowe rozumienie mowy.
Na szczęście możemy pomóc naszemu dziecku już od najmłodszych lat rozwijać percepcję słuchową. Często wykorzystanie przedmiotów używanych na co dzień pomaga lub zabawa z dźwiękami świetnie do tego się nadaje.
Poniżej przedstawię kilka pomysłów, jak można w fajny sposób ćwiczyć z naszym dzieckiem.
Wyszukiwanie dźwięków naszego otoczenia:
– spróbuj rozpoznać kogoś po głosie, nagraj osobę, np. babcie lub dziadka, najlepiej większy zestaw puść swojemu dziecku i pozwól zgadywać,
– połącz dźwięki z obrazkiem, wybierz jakiś przedmiot np. jego zdjęcie i sprawdź, czy dziecko rozpozna jego dźwięk puszczony np. z telefonu,
– schowaj się dziecku i naśladuj dźwięk np. kota i zobacz czy dziecku uda się go odgadnąć.
Układanie i uzupełnianie rymowanek:
ułożenie lub uzupełnienie znanej rymowanki, np. ,,tu sroczka kaszkę ważyła, swoje dzieci…”
Nauka wierszy i piosenek
to świetny pomysł na ćwiczenie pamięci i wymowę a w przypadku piosenek również trenowanie słuchu muzycznego. Spróbuj to robić jako wystąpienie np. przed babcią, dziadkiem czy wujkiem.
Naśladowanie dźwięków
osoba dorosła wymienia różne rzeczy np. samochód, rzeka, wiatr; a dziecko próbuje dopasować do tych wyrazów dźwięki.
Powtarzanie wyrazów
spróbuj z dzieckiem takiego ćwiczenia, wymieniaj różne wyrazy i poproś dziecko, aby je powtarzało, z czasem staraj się wymieniać coraz więcej wyrazów i zobacz czy dziecku udaje się je powtórzyć w tej samej kolejności.
Suchowa percepcja powinna być rozwijana od dziecka, ma to duże znaczenie, aby nasza pociecha dobrze rozwijała słuch i mowę. Za pomocą przedmiotów, które otaczają nas na co dzień powinno udać nam się wymyślić różnego rodzaju ćwiczenia/zabawy, które będą tę percepcję rozwijać.
Dzięki percepcji słuchowej nasze dziecko nauczy się koncentrować i rozróżniać dźwięki świata, który go otacza. Dzieci które, lepiej wykształciły sobie słuch, będą lepiej sobie radzić w życiu codziennym, ale również jako uczeń, dobry słuch jest niezbędny do prawidłowego i efektywnego przysposabiania informacji choćby tych, które przekazuje naszemu dziecku nauczyciel. Dobrze przygotowane dziecko, potrafi świetnie rozróżniać dźwięki względem ich charakterystyki, co naprawdę dobrze wpływa na ich koncentrację. Pamiętajmy więc o odpowiednim wspomaganiu rozwoju percepcji słuchowej naszego dziecko, gdyż jest to bardzo ważne. A wspólna zabawa i spędzenie razem czasu na ćwiczeniach z pewnością przyniesie por zadane rezultaty w przyszłości.
Jeśli uważasz, że ten artykuł może być dla kogoś przydatny – podziel się z nim i udostępnij go dalej.