Pisaliśmy ostatnio o rozwoju dziecka w jego pierwszym i drugim roku życia, więc oczywiste jest, że tym razem tematem przewodnim będzie rok trzeci rozwoju naszego już nie takiego malucha. Jeśli wydawało Ci się, że Twoje dziecko w drugim roku życia było żywiołowe i wszędzie było go pełno, to to teraz przekonasz się, jak się myliłaś. 🙂

Dziecko, które wchodzi w 25 miesiąc swojego życia to takie, które nieustannie próbuje coś zdobyć – czyli wchodzenie i schodzenie ze stołów, skakanie na kanapę, wchodzenie za kanapę i pod stół, to są rzeczy, które ciągle będą się powtarzać. I jak już myślisz, że widziałaś już wszystko, to Twoje dziecko zrobi coś naprawdę nieprzewidywalnego, co bardzo mocno Cię zdziwi. Jest to też miesiąc w którym dzieci coraz lepiej radzą sobie z czynnościami związanymi z koordynacją, celnie trafiają piłką do kosza lub domowej bramki. Równie dobrze posługują się kredą czy pędzelkiem podczas zabaw plastycznych, a przy okazji sprawia im to dużą frajdę.

26 miesiąc to w dalszym ciągu zabawa, w tym miesiącu jego równowaga jest coraz lepsza, więc nie zdziw się gdy Twoje dziecko będzie podskakiwać, a w pewnym momencie całym impetem wyląduje z uśmiechem na podłodze kilka razy pod rząd. Po drugich urodzinach pomału kształtuje się charakter dziecka, możesz zobaczyć czy Twoje dziecko odważne, nieśmiałe czy przebojowe. Dziecko w tym wieku powinno już umieć klasyfikować różne rzeczy – wie, że lalka czy miś to zabawka, a konik i kotek to zwierzątka. W tym wieku Twoje dziecko jest zainteresowane zwierzętami więc będzie biegło za każdym jakie zobaczy. Ma również dobrą pamięć, kojarzy nie tylko swoje imię, ale również dziadków i bliższych wujków.

27 miesiąc to przed wszystkim bardzo sprawne wykonywanie komend przez Twoje dziecko, jeśli zawołasz do dziecka „START”, to jeszcze w tej samej chwili znajdzie się na drugim końcu pokoju. Ale to nie tylko biegi, różnego rodzaju sporty jak np. piłka nożna i strzelanie goli to teraz jego główne zainteresowania. Twoje dziecko powinno już umieć ustać na jednej nodze, zapiąć rzep w bucie czy rozsunąć kurtkę. Dwulatek potrafi również coraz lepiej kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne, to jest czas, aby zaznajomić Twoje dziecko z nocniczkiem. Rozwój intelektualny Twojego dziecka będzie polegał na kształtowaniu twórczych zdolności. Farby, malowanie za pomocą pędzelka lub przy użyciu palców, to jego ulubione zajęcia. To również zabawa z różnymi masami plastycznymi jak ciasto lina czy piasek kinetyczny. Pamięć Twojego dziecka również jest lepsza – maluch z przyjemnością będzie śpiewać piosenki lub recytować krótkie wierszyki. Nie zdziw się, gdy Twoje dziecko będzie chętnie przeglądać się w lustrze.

Gdy Twoje dziecko ma 28 miesięcy świetnie radzi sobie z zabawami manualnymi, jednak zdarzyć się jeszcze może, że coś mu nie wyjdzie i dziecko się denerwuje. Dziecko podczas zabaw z innymi jest bardzo zainteresowane tym, co się dzieje dookoła. 28 miesiąc, to miesiąc w którym dziecko zaczyna liczyć, przeważnie do dziesięciu, w tym wieku zaczyna budować również kilkuwyrazowe frazy.

W 29 miesiącu koordynacja ruchowa Twojego dziecka jest na doskonałym poziomie, nie musisz się już martwić, że podczas biegu zaliczy ono upadek tracąc równowagę –  takie rzeczy nie będą się już zdarzać tak często.  Zachowuje równowagę również podczas różnego rodzaju skoków, zwykle skacze na dwie nogi i się nie przewraca. Jeśli Twoje dziecko do tej pory zasypiało w dość podobnym czasie, teraz może się to zmienić. Twoje dziecko często nie będzie chciało iść spać, bo jeszcze chce się bawić, może przy tym marudzić lub popadać w płacz. Dziecko nadal jest bardzo przywiązane do mamy. W tym miesiącu poznaje co to jest rytm, chętnie do niego klaszcze i tańczy. Dobrym pomysłem jest puszczanie dziecku różnej muzyki, nie tylko takiej którą lubi, ale taką którą lubisz Ty.

30 miesiąc to miesiąc w którym Twoje dziecko zacznie być bardzo samodzielne. Nie ominie obojętnie żadnej przeszkody, stoły, krzesła i inne zakamarki to jego domena. Dobrze jest w tym okresie w miarę możliwości zadbać o bezpieczny dom. Dziecko będzie chętnie samo myło ząbki lub próbować się myć – pamiętajmy jednak, że należy go kontrolować przy tych czynnościach. Dziecko chętnie w tym wieku będzie odgrywać lub naśladować innych, jednak często się może zdarzać, że będzie nieśmiały i gdy coś mu nie wyjdzie będzie się złościć. Naśladowanie dorosłych i pomoc przy czynnościach domowych to kolejna rzecz na którą musisz zwrócić uwagę, Twoje dziecko będzie robić to chętnie.

31 miesiąc, to kolejny miesiąc w którym Twoje dziecko doskonali swoje wcześniej nabyte umiejętności, oczywiście w dużej mierze mamy tu na myśli wszystkie wspinaczki czy skoki. Dobrym pomysłem dla dziecka w tym wieku jest rowerek, jazda na rowerku trójkołowym lub biegowym to świetna zabawa dla Twojego dziecka. Zabawa w klasy, czy szukanie przedmiotów to też świetne pomysły na poszerzanie jego wiedzy i ćwiczenia zachowań.

W miesiącu 32 Twoje dziecko potrzebuje coraz więcej ruchu, bajki które oglądało tej pory już go nie interesują, siedzenie w miejscu zresztą też nie. Piłka nożna, rowerek, skakanie i bieganie, to jest to czym się teraz zajmuje. Jest to też miesiąc w którym Twoje dziecko pomału wyrasta z pieluszki i umie się wstrzymać przed siusiu przez jakiś czas, chodź czasem zdarzają się jeszcze pewne wyjątki. Twoje dziecko jest już bardzo samodzielne, ale nadal jesteś dla niego ważna, z jednej strony chce wszystko robić samo, a z drugiej potrzebuje Twojej bliskości i przytulania. Jest to miesiąc w którym dziecko zaczyna rozróżniać czas, wie czy jest poranek czy wieczór. Pory roku też nie są mu obce, pomału zaczyna rozumieć kiedy pada śnieg, a kiedy jest ciepło. Rozróżnia dni, wie kiedy jest weekend, a żeby tego było mało, zapamiętuje coraz więcej piosenek lub wierszyków.

W 33 miesiącu Twoje dziecko staje się już bardzo samodzielne, bez problemu wrzuci brudne rzeczy do prania – pod warunkiem, że będzie mu się chciało, wyjmie picie z lodówki czy będzie się pomalutku ubierać. Pozwól maluchowi jeść przy stole, umożliwiając samodzielne posługiwanie się łyżką i widelcem. 33 miesiąc, to czas w którym pomału Twoje dziecko wkracza w wiek przedszkolny, do którego warto go przygotowywać z nastawieniem na załatwianie potrzeb fizjologicznych czy jedzenia i picia. Pod koniec trzeciego roku życia, Twoje dziecko będzie rozpoznawać niektóre litery, będzie potrafić przeliterować proste słowa. To też czas w którym dziecko zacznie coraz lepiej czytać.

Skomplikowane czynności manualne lub budowa poważnych konstrukcji to nie problem dla dziecka w 34 miesiącu, jak również układanie puzzli z mniejszych elementów.  Dziecko świetnie radzi sobie z nagłą zmiana kierunków idąc lub biegnąć, obroty o 180 stopni to nic trudnego. Dziecko chętnie bawi się w takie zabawy próby gotowania wymyślonych potraf i przynoszenie ich dla Ciebie na niewidzialnych talerzykach.

35 miesiąc to chętna pomoc dziecka w domowych obowiązkach, proste sprzątanie, podlewanie kwiatków czy zmywanie plastikowych naczyń, tym bez problemu zajmie się Twoje dziecko. Ale to przede wszystkim coraz większa samodzielność dziecka, za wszelką cenę wszystko chce zrobić samo, pozwólmy mu na to. Dziecko w tym wieki już wie, co lubi, a czego nie lub czego woli unikać. W trzy latku rodzi się odpowiedzialność, np. za młodszego kolegę lub braciszka. Trzylatek potrafi prowokować śmieszne sytuacje, zmienia dźwięk swojego głosu, potrafi odtworzyć śmieszne sytuacje i często je powtarza. Zna bardzo dużo piosenek i często je śpiewa, bardzo szybko potrafi się uczyć słów.

36 miesiąc to ciągły ruch, wszelkie zabawy ruchowe to jego dewiza i chodź je o wiele więcej jego waga utrzymuje się na podobnym poziomie, co zje szybko spali. Taki trzy latek już świetnie wie czym są urodziny, jak się do nich przygotować i jaką chce zabawkę. Twoje dziecko w tym nuczy się rysować głowy lub rysunki przedstawiające rodzinę. Będzie umiało też zając się sobą, bądź co bądź, dając Ci trochę wytchnienia. W tym wieku Twoje dziecko będzie znać już 900 słów, składa logiczne zdania, które mogą się nawet składać z trzech lub czterech zdań. Chętnie zagra w gry planszowe takie jak chińczyk czy w karty w kultowa przecież grę ,,wojny”.

Końcówka trzeciego roku życia i początek czwartego to wejście w życie społeczne, do tej pory był głównie dom i najbliższa rodzina, teraz będzie musiało się zmierzyć z przedszkolem i masą nowych kolegów koleżanek. 3 latek nie będzie co prawda bawił się  wspólnie z dziećmi, ale będzie bawił się  podobną zabawką obok nich. Dopiero jak skończy 4 lata to zacznie współdziałać w grupie.  Ale o tym już w następnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *