Wyobraź sobie, że z ławki obserwujesz bawiące się dzieci w wieku przedszkolnym… Twoją uwagę zwraca dziewczynka… śliczna jak z obrazka. Jej ubranka są nieskazitelnie wyprasowane, buciki nowe – jeszcze białe. Myślisz sobie, że jej strój jest nie odpowiedni na plac zabaw. Jednak nie tylko strój zwraca Twoją uwagę, ale również zachowanie jej mamy. Wciąż krzyczy na swoją córkę, żeby nie biegała, bo się przewróci, żeby się nie wspinała, bo spadnie, na pisaku ma nie siadać, bo się ubrudzi… i na koniec – bądź grzeczna, bo stąd pójdziemy!

Co sobie myślisz w takiej sytuacji?? Być może to dla Ciebie abstrakcja, ale taki obrazek spotyka się bardzo często. Nie tylko na placu zabaw, ale w każdym innym miejscu i w różnych sytuacjach.

A teraz sama przed sobą przyznaj się, ile razy mówiłaś do dziecka, kiedy brało szklankę z sokiem/wodą „nie wylej”? Od razu zakładasz, że wyleje – dajesz tym samym dziecku komunikat „mama we mnie nie wierzy”. Nawet, jeśli robisz to odruchowo i nieświadomie, to tak właśnie odbierane jest to przez Twoją córkę czy syna.

Od małego wyrabiamy w dziecku poczucie własnej wartości. To my rodzice jesteśmy odpowiedzialni za to, jakie mniemanie ma o sobie nasze dziecko. Nikt nie rodzi się z wysokim poczuciem wartości. To praca na lata – najpierw rodziców, potem już nas samych!!  Od małego należy w prawidłowy sposób wzmacniać poczucie wartości dziecka. To rodzice dodają mu skrzydeł i sprawią, że w dorosłym życiu dziecko „poleci”.

Twoje dziecko bardzo mocno potrzebuje żyć w przeświadczeniu, że jest wartościowym człowiekiem, wcale nie gorszym od innych. Dlatego nie należy nigdy porównywać go z innymi. Zwłaszcza, jeśli w tym porównaniu wypada gorzej.

Co w takim razie możemy zrobić, aby nasze dziecko miało wysoką samoocenę?

Musisz pamiętać, że dziecko budując swoje poczucie własnej wartości, bierze informacje na swój temat w pierwszej fazie jej budowy od rodziców i nauczycieli/wychowawców. Dlatego Ty, jako rodzic, musimy dać swojemu dziecko przeświadczenie o tym, że jest mądre, zdolne i kochane przez Ciebie. Drugim źródłem, z którego dziecko czerpie informacje są jego rówieśnicy, jego życie i relacje codzienne z nimi i rzeczami, z którymi musi się zmierzyć. Rywalizacja, czy sprawdzenie się ze swoimi rówieśnikami, kolegami z klasy jest ważnym czynnikiem budowania własnego poczucia wartości.

Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę, że okazywanie dziecku wsparcia emocjonalnego i miłości powinno odbywać się na porządku dzienny, jednak nie zawsze tak jest. Nasze dzieci, gdy są małe, same potrafią akceptować samego siebie. Staraj się, więc chwalić swoje dziecko, karm je pozytywnymi emocjami i unikaj tych złych. Swój komunikat zaczynaj od pozytywnych treści, a na koniec powiedz, co można zrobić lepiej, lub co należy poprawić – np. Bardzo podoba mi się, jak narysowałeś tego pieska, ale niebo możesz pokolorować staranniej, bo wiem, że potrafisz. Wtedy dziecko nie czuję, że wszystko zrobiło źle.

Osoby dorosłe, niestety nieświadomie bardzo mocno potrafią zaburzyć poczucie wartości własnego dziecka. Ignorowanie lub nieumiejętna rozmowa, lub nie rozpoznawanie potrzeb naszego dziecka bardzo mocno wpływa na jego rozwój. Teksty w stylu ,,ktoś może to zrobić lepiej”, ,,nic z Ciebie nie będzie”, „bo ty zawsze…” mogą mieć bardzo destrukcyjny wpływ na dziecko. Proszenie dziecka, aby robiło coś, czego nie lubi, też nie wpływa na jego rozwój emocjonalny pozytywnie.

Niestety dziecko, które ma problemy z niskim poczuciem wartości, ma również problemy związane ze swoimi umiejętnościami. Częściej w sytuacjach niecodziennych/trudnych może się bać lub stresować. Nawet, jeśli odnosi sukcesy, to nie potrafi ich dostrzec, bardziej skupia się na porażkach, jakie odniósł. Jeśli dziecko ma zachwiane poczucie własnej wartości, łatwiej rezygnuje z różnych trudniejszych zadań. Wydaje mu się, że za co, by się nie zabrało i tak odniesie porażkę. Zawsze twierdzi, że coś mu się nie uda, że czegoś nie umie, choć w rzeczywistości jest inaczej.

Takie dziecko jest znacznie bardziej wycofane, ma problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami – uważa się za niegodnego uwagi innych. Z czasem takie niskie poczucie wartości może doprowadzić do depresji u dziecka, a nawet skłonności samobójczych.

Ty, jako rodzic powinieneś wychowywać swoje dziecko tak, aby wiedziało, że wszystko, co robi, jest przez Ciebie akceptowalne i dla Ciebie ważne.  Każde dziecko powinno być motywowane w odpowiedni sposób i doceniane za swoje próby, sukcesy, ale również i za porażki.

Każdego dnia motywuj do działania, zachęcaj i nie zniechęcaj, gdy odniesie porażkę. Pozwól dziecku walczyć o swoje, niech dziecko wie, że zawsze jesteś po jego stronie. Postaraj się również nauczyć dziecko, że nie zawsze we wszystkim trzeba być najlepszym. I że nawet, jeśli czegoś mu się nie udało zrobić, to i tak jesteś z niego dumna i nadal go kochasz. Może dla Ciebie to „oczywista” oczywistość, ale uwierz mi, dziecko może obawiać się, że jeśli poniesie porażkę Ty przestaniesz je kochać. Absurdalne – oczywiście, ale dziecięca logika jest nieco inna niż, nas dorosłych i nigdy nie należy jej wyśmiewać.

Co powinnaś robić, by właściwie budować poczucie wartości u Twojego dziecka?:

– kocham Cię – powtarzaj nawet 100 razy dziennie, bez względu na wiek Twojego dziecka, każdego dnia musi mieć pewność, że jest kochane.
– chwal i motywuj.
– nagradzaj a nie karaj.
– pozwól swojemu dziecku wyrazić jego uczucia, nawet jeśli się złości, krzyczy czy płacze – ma do tego pełne prawo. Dziecko uczy się przeżywać, nie każ mu tłumić swoich emocji.
– słuchaj, co dziecko chce Ci powiedzieć, rozmawiaj z nim jeśli ma jakiś problem. Nie pozwól, by dziecko bało się opowiedzieć Ci o swoich problemach czy porażkach.

– nawet w chwilach słabości, złości czy dla żartów nie nazywaj dziecka NIGDY „sierotą, fajtłapą, nieukiem, tłumokiem, ofermą” i gorzej…
– staraj się je wspierać w trudnych sytuacjach, bądź wyrozumiała i okaż wsparcie.

Ty jako rodzice sam dobrze wiesz jakie jest Twoje dziecko i jakie masz z nim relacje. Myślę jednak, że warto przemyśleć nasze zachowania, względem jego wychowania, czy zdarza nam się „przypadkiem” obniżać poczucie jego wartości. Może czas wprowadzić w życie punkty wymienione wyżej, oczywiście jeśli jeszcze ich nie wprowadzałaś. W dzisiejszych czasach można zauważyć, że wysokie poczucie wartości to towar deficytowy – zwłaszcza u kobiet. Wynika to ze schematów wyniesionych z domu. Kobiety są bardzo zakompleksione, mają przypisane role społeczne, z którymi niekoniecznie czują się szczęśliwe i spełnione. Mimo, że czasy się zmieniaj, i świadomość rodziców jest coraz większa, to wciąż w wielu domach dzieciom skrzydła się przycina, a nie pozwala im rosnąć.

Obejrzyj film i zastanów się, którym rodzicem TY sam jesteś… Wierzę, że Twoje dziecko może być ORŁEM!!

Podoba Ci się, ten artykuł? Podaj go dalej, niech inni rodzice dowiedzą się jak ważne jest każde słowo kierowane do ich dziecka.

Dziękuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *