Na samym początku chcielibyśmy podkreślić, że decyzja o pupilu w domu powinna być bardzo dobrze przemyślana. Każdy zwierzak, który zamieszkuje w domu powinien stać się członkiem naszej rodziny. Powinien czuć się w naszych czterech ścianach również bezpiecznie, dlatego w przypadku dzieci o dużych zaburzeniach zwierzęta w domu nie są raczej dobrym pomysłem.

 

 

Kiedyś kot był od łapania myszy, pies od pilnowania domostwa i odstraszenia nieznajomych, a koń zazwyczaj pomagał orać pole. Teraz role zwierząt zwłaszcza domowych trochę się zmieniły. Każdy kto posiada bądź posiadał zwierzęcego przyjaciela wie, jak wiele dobrego wnosi on w nasze życie. Istnieje wiele naukowym dowodów potwierdzających pozytywny wpływ zwierząt na ludzkie zdrowie. Co zatem zyskujemy posiadając czworonożnego pupila?

 

Animaloterapia/zooterapia, czyli terapia z udziałem zwierząt jest znakomitym przykładem pozytywnego wpływu zwierząt na nasze zdrowie.  Badania przeprowadzane na całym świecie potwierdzają dobroczynne działanie zwierząt na ludzki organizm, stan fizyczny, a przede wszystkim psychiczny. Dlatego coraz częściej stosowane są terapie dla chorych z udziałem zwierząt. W Polsce najpopularniejsza jest dogoterapia (kontakt z psem), hipoterapia (kontakt z koniem) i felinoterapia (kontakt z kotem). Na świecie znane są również onoterapia (kontakt z osłami i mułami) oraz delfinoterapia (kontakt z delfinami).

 

Na dogoterapię decydują się zazwyczaj rodzice dzieci autystycznych, chorujących na porażenie mózgowe, epilepsję czy zespół Downa. Niesamowite, że Ci pierwsi pacjenci, często nie reagują na kontakt z człowiekiem, a wykazują żywe zainteresowanie merdającym ogonem psem.

Hipoterapia natomiast to trening psycho-ruchowy. Jazda konna pozytywnie wpływa na koordynację kończyn i wzmacnia pracę mięśni.

 

Jeśli zagłębimy się w temat to szybko odkryjemy dużo plusów posiadania czworonoga.

 

Za swoje oddanie i miłość zwierzęta nie wystawiają nam rachunku. W zasadzie nie oczekują w zamian nic poza miłością, ale my sami czujemy się dobrze odwdzięczając się im na różnych płaszczyznach. Najprościej możemy to uczynić serwując pupilom długi spacer, wspólną zabawę i przytulanki. Nie zapominajmy jednak o zbilansowanej diecie w postaci dobrej jakości karmy, pielęgnacji sierści, pilnowaniu szczepień i regularnym odrobaczaniu. Te ostatnie punkty są szalenie istotne również z uwagi na nasze bezpieczeństwo i zdrowie. Jeśli w domu ze zwierzakiem mieszkają dzieci, odrobaczanie powinno się przeprowadzać do 2-3 miesiące.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *