Czy tego chcemy czy nie nasze dzieci rosną bardzo szybko i zmieniają się w zasadzie z miesiąca na miesiąc, a w początkowej fazie rozwoju nawet z tygodnia na tydzień. We wcześniejszych wpisach znajdziesz informacje dotyczące rozwoju swojego dziecka do 3 roku życia.

W wieku czterech lat rozwój Twojego dziecka przyspiesza ponownie, a Ty jako rodzin musisz uzbroić się w cierpliwość. Maluch będzie bardzo ruchliwe, a do tego będzie zadawać milion pytań na godzinę w zasadzie 24h na dobę. Tak naprawdę Twoje dziecko będzie ciekawe wszystkiego, co go otacza i nawet jak jesteś w pełni formy rodzicem, to w końcu nie będziesz w stanie dotrzymać swojemu dziecku kroku w tym cały odkrywaniu.

Cztero letnie dziecko co nieco wie już o życiu. Jednak często zdarza się jeszcze, że może nie odróżnić rzeczywistości od fikcji – to co dla Ciebie jest niemożliwe do zrealizowania dla niego jest świetną zabawą – dlatego nadal musisz mieć oczy z tyłu głowy i bardzo uważać.

Pamiętajmy, że nasze dziecko w tym wieku odczuwa już silne emocje, takie jak zazdrość, dumę, winę, a nawet wstyd. Czwarty rok życia to ważny rok, aby próbować uczyć Twoje dziecko radzenia sobie z nimi. Staraj się go chwalić, gdy zrobi coś dobrze, to sprawia, że jest z siebie dumny, a jego poczucie wartości wzrasta. Uważaj natomiast z porównywaniem do innych dzieci, to może w nim wzbudzić niepewność, co w przyszłości może skutkować niskim poczuciem wartości.

Czy wiesz, że Twoje dziecko w wieku 4 lat powinno znać już około 2000 słów? To naprawdę duży zasób! Powinno odróżniać już niektóre litery i potrafi pisać za pomocą liter drukowanych niektóre słowa, a liczenie do 10 to nie problem. Jego zdolności manualne są fenomenalne, układanie przedmiotów względem wielkości czy kolorów nie stanowi żadnego problemu. Dziecko w tym wieku chętnie maluje, używa wycinanek, koloruje kolorowanki, lepi różne rzeczy z plasteliny, uwielbia również składać klocki czy puzzle.

Pamiętasz jak pisaliśmy we wcześniejszych artykułach o wspinaniu, bieganiu i skakaniu naszego dziecka z  różnych lub na przedmioty użytku domowego? Teraz to już żaden problem,  bo Twoje dziecko świetnie biega po schodach w wyprostowanej pozycji. Wszelkiego rodzaju zwroty, uniki, zabawy w ganianego, jeżdżenie na rowerku, to naprawdę świetna zabawa dla niego i robi to już w bardzo świadomy sposób, a do tego bardzo sprawnie, więc pamiętaj, o tych oczach z tyłu głowy. Twój czterolatek nie da Ci ani chwilki na odpoczynek.

A jak to jest gdy Twoje dziecko ma pięć lat?

Jeśli chodzi o ruchliwość pięciolatka, to tak naprawdę niewiele się zmieniło. Twoje dziecko nadal będzie ciekawskie i nie usiądzie nigdzie nawet na jedną minutę. Energia bardzo go mocno rozpiera i tak naprawdę niewiele możemy z tym zrobić, musimy się do tego przyzwyczaić i już. W tym wieku warto spróbować spożytkować te energię i zapisać malucha na jakieś ciekawe zajęcia np. basen, piłkę nożną czy inny sport.

Nasze dziecko w tym wieku ma świetnie rozwiniętą koordynację i jest bardzo sprawne fizycznie.  Takie czynności jak mycie zębów, wycieranie się ręcznikiem po kąpieli, czy korzystanie z toalety nie sprawia mu już żadnych trudności. Dziecko staje się coraz bardziej samodzielne.
Pięciolatek świetnie rysuje, i są to już dość „skomplikowane” i szczegółowe rysunki, dzięki którym stara się przedstawić to co widzi, rysowanie postaci, zwierzątek, budynków czy często w przypadku chłopców samochodów. To bardzo często wykonywane zajęcie przez dzieci w tym wieku. Większość dzieci w tym wieku chętnie bawi się klockami lego i próbuje zbudować z nich coraz bardziej skomplikowane konstrukcje. Również naśladowanie jest częstą formą zabawy Twojego dziecka, np. gdy widzi jak piszesz, próbuje to odwzorować.

A jak jest z emocjami u pięciolatka?

Słyszałaś powiedzenie, że dzieci są jak prąd? Są zmienne J Emocje u pięciolatka to temat rzeka, w jednym momencie dziecko może być oazą spokoju której nie słyszysz, a już za chwilę coś mu nie wyjdzie i wpada w ogromną histerię. Twoje dziecko w tym wieku nie znosi porażek, a gdy coś mu nie wychodzi może zwracać się do innych w zły sposób lub reagować agresją. Popisywanie się i bycie w ciągłym centrum zainteresowania, to teraz jego sposób na dzień.  Dziecko w tym wieku często zaczyna współzawodniczyć z innymi dziećmi.

Twoja pociecha świetnie radzi sobie w mowie, bez problemu buduje już dłuższe i bardziej skomplikowanych zdania, potrafi wypowiadać coraz trudniejsze głoski, a gdy usłyszy jakieś nowe słowo, z zaciekawieniem dopytuje się co ono oznacza.

Spójrzmy prawdzie w oczy Twoje pięcioletnie dziecko jest już w pełni rozumnym człowiekiem, które jest bardzo spostrzegawcze, potrafi słuchać i zadawać poważne pytania, a do tego nadal jest wulkanem pełnym energii gotowym na nowe wyzwania.

Kiedy Twój syn czy córka zdmuchnie 6 świeczkę na torcie, oznacza to, że czas rozpocząć naukę w szkole. Zerówka to nie lada wyzwanie dla Twojego dziecka jak i dla Ciebie jako rodzica. Jak się do tej zmiany przygotować – i jak przygotować do tego dziecko? To już zdecydowanie temat na kolejny artykuł. Już wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *